Jak ušetřit za osvětlení domácnosti

Už je to dávno, kdy lidé neměli doma elektřinu a trávili tak dlouhé večery jen při svitu svíček. A zaplať pánbů za to! Inu jen řekněte sami, zda byste si ještě dokázali představit, že byste si doma svítili jen svíčkami nebo petrolejkami? Vidíte, v dnešní době, kdy jsme rozmazleni elektrikou, by to snad ani nešlo.

Jenže i osvětlení v domácnosti se podílí na spotřebě elektřiny. Věděli jste, že to může být až 40 % vašich celkových výdajů?! Proto určitě nebude od věci znát pár triků a fíglů, jak při osvětlení domácnosti šetřit peníze a přitom se nijak zvlášť neomezovat. Budete se divit, ale šetřit se dá mnoha způsoby. A vůbec po vás nebudeme chtít, abyste si po večerech doma svítili svíčkami, nebojte se!

Pár tipů, jak ušetřit za osvětlení

Chce se vám namítnout, že se dá šetřit na mnoha jiných místech a že osvětlení vás nevytrhne? Pak jste asi špatně četli předchozí řádky, ve kterých jsme se zmiňovali o tom, že právě spotřeba energie za osvětlení domácnosti může představovat až 40 % celkových výdajů. A to už jsou pořádná čísla, nemyslíte? Našli jsme pro vás pár způsobů, s nimiž ušetříte za osvětlení a přitom se o tohle pohodlí nepřipravíte.

Rada č. 1: naučte se zhasínat

Na začátek tu nejjednodušší možnou radu, kterou vám můžeme dát: zhasínejte! I když se vám to možná zdá bláznivé, ba dokonce třeba i hloupé, věřte, že spousta lidí to nedělá. Možná byste si i vy měli sáhnout do svědomí a přiznat si, zda za sebou v místnosti zhasínáte, nebo zda zde necháváte světla rozsvícená, i když v dané místnosti vůbec nejste.

Jakmile se naučíte zhasínat, sníží se vaše výdaje a bude to znát na vyúčtování. Zhasínat byste měli nejen v případě, kdy z místnosti odcházíte, ale zhasnout můžete i tehdy, kdy světlo nutně nepotřebujete – například při sledování televize.

Rada č. 2: investujte do kompaktních zářivek

Věděli jste, že klasické vláknové a halogenové žárovky nejsou vůbec efektivní co do spotřeby elektrické energie? Určitě jste o jejich vysoké spotřebě slyšeli, do karet této skutečnosti nahrává i fakt, že pomalu mizí ze současného trhu. Pokud byste to chtěli vidět v číslech, pak vám můžeme říci, že tento typ žárovek využívá jen 10 % z dodané elektřiny na světlo.

Ptáte se „a co ten zbytek?!“ Oněch zbylých 90 % tyhle žárovky spotřebují na to, aby vyrobily teplo. Je to naprosto zbytečné, ale bohužel je to tak. Proto uděláte lépe, když investujete do kompaktních zářivek, které mají až 15x delší životnost a dokážou vaše výdaje snížit až o 80 %!

Rada č. 3: vsaďte na úsporné žárovky

A když už jsme u těch žárovek, zmíníme ještě jeden tip: na trhu se dají sehnat i úsporné žárovky, které disponují funkcí stmívání. V praxi to pak vypadá tak, že si intenzitu světla můžete přizpůsobovat denní době i vašim potřebám.

Rada č. 4: vyměňte žárovky za LED žárovky

Trendem současnosti jsou LED žárovky, které jsou velice úsporné a hravě tak sníží vaše náklady za spotřebu elektrické energie. V tomto případě nutno dodat, že pokud budete chtít LED žárovky umístit do frekventovaných místností, kde hodně svítíte a kde tak budou často v provozu, vyplatí se investovat vyšší finance do kvality.

Vsadíte-li na levnější LED žárovky, může se stát, že nevydrží a vy tak budete nuceni v krátké době kupovat nové.

Rate this post