Je bezpečné nakupovat na AliExpress?

Čínský online prodejce Alibaba používá společnost AliExpress k rozšíření svého online  obchodu mimo Asii a vyzývá obchodní internetové obchody jako je Amazon. Ale je bezpečné tam nakupovat ? Můžete se stát obětí podvodu nebo padělání, pokud zde nakupujete?

Co je Ali Express ?

Pokud jste ještě o AliExpress neslyšeli, máme pro Vás rychlý popis : je to obrovský internetový prodejce vlastněný společností Alibaba Group, což je multi-miliardová korporace, která v začátcích zprostředkovávala  nákup a prodej mezi obchodními partnery. Od té doby se rozšiřuje také na podnikatelské subjekty, od výrobců až po spotřebitele, cloud služby a platební brány. Pokud patříte mezi lidi, kteří ještě s tímto čínským obchodem neměli tu čest, pak vám jistě pomůže náš návod. Provedeme vás těmi nejdůležitějšími kroky, které byste měli znát. Návod zde

Každý z nás chce jistě nakoupit zboží co nejvýhodněji, a tak nemusí být nejnižší nabízená cena tou nejdůležitější prioritou.

Kromě ceny je důležitým kritériem hodnocení dodavatele, které mu udělují ostatní zákazníci. Pokud daný prodejce nabízí dražší zboží, pak se podívejte na jeho hodnocení, které by mělo být minimálně 90%.

Konverzace s prodejce by rovněž neměla váznout. Naskytne-li se jakýkoliv problém, pak jej neváhejte kontaktovat, ať už online nebo pomocí e-mailu. Jestli si budete objednávat nějaké značkové oblečení, pak si najděte v popisku zboží jistotu, že se opravdu jedná o originální výrobek. Pokud jste tuto informaci nikde u prodejce nenašli, pak si to od něj nechte písemně potvrdit. Toto potvrzení vám případně bude sloužit jako důkaz, který vyřeší případný spor.

Po objednání a odeslání zboží vám přijde sledovací číslo, podle kterého zjistíte, kde se zásilka zrovna nachází. Pokud vám číslo nepřijde, pak jej najdete u objednávky. Jestliže ani tam sledovací číslo není, pak si ho můžete vyžádat.

Stále si kontrolujte ochrannou lhůtu, kterou Ali Express u zakoupeného zboží má. Pokud lhůta uplyne a vám zboží ještě nedorazilo, pak Aliexpress pošle danému prodejci za zboží peníze, jako byste ho už měli doma. V tomto případě kontaktujte zákaznické centrum, které vám spor pomůže vyřešit.

Budete-li se přesně držet všech zásad, které jsme vám právě sdělili, pak je nakupování v tomto čínském internetovém obchodě zcela bezpečné a bezproblémové. Závěrem si ještě ukážeme některé příklady podvodů pro lepší představu.

Těmi nejčastějšími jsou bezesporu podvodné USB flash disky a paměťové karty. Ty prodejce většinou upraví tak, aby lhaly vašemu operačnímu systému o správné kapacitě disku. To znamená, že hned jak dosáhnete stanovené kapacity čipu, disk či karta okamžitě začnou ztrácet data. Druhým případem je, že si objednáte vysokorychlostní flash disk, avšak dodavatel vám pošle obyčejný pomalý.

Může se také stát, že vám prodejce pošle odkaz na stránku, a ta po vás bude chtít přihlašovací údaje na Aliexpress. V žádném případě to nedělejte a nikomu je nesdělujte!

Někdy se stává, že vám prodejce může zaslat špatné sledovací číslo zásilky, které je možná odesláno do vaší země, ale ne přímo na vaši adresu. Nenechte se zmást zbožím na cestě. Pokud jej nebudete mít ve stanoveném termínu v ruce, pak si stěžujte. Pamatujte, že jste chráněni jen do doby, než lhůta uplyne!

 

Rate this post