Nerezová ocel se využívá i v domácnosti. Víte kde?

Pojem „nerezová ocel“ v nás nejspíš evokuje dojem, že jde o něco, čím se zabývají odborníci ve strojírenství. Samozřejmě je to pravda, nicméně málokdo si uvědomuje, jak často se vyskytuje v běžném světě kolem nás. Rozhodně nejde jen o materiál, který by se vyskytoval pouze ve zkušebnách, továrnách apod.

Pro příklady využití nemusíme chodit nikam daleko. Stačí se porozhlédnout ve vaší domácnosti, i tam se nerezová ocel využívá, a to zejména díky snadné údržbě. Většinou ji stačí omýt a otřít, povrch zůstává dlouho hladký.

V kuchyni nebo v pračce

Typicky nerez uvidíte v kuchyni. Velmi často se vyrábí nerezové dřezy, u kterých oceníte ještě jednu významnou vlastnost tohoto materiálu – pevnost. Dřez se nerozbije, ani když do něj hodíte těžší předmět. Z nerezové oceli se často vyrábí také nádobí, příbory a jiné kuchyňské náčiní.

Zajímavé je její využití v pračce. Materiál má velkou teplotní odolnost, a tak pak pro pračku není problém provádět při odstředivém ždímání více otáček.

Zajímavost: Nerezová ocel je také ekologická! Mnohé výrobky z ní se dají znovu roztavit a předělat na jiné produkty.

Když se vydáte k zubaři

Velké využití má nerezová ocel rovněž v lékařství. Lékaři i zubaři z ní mají mnohé nástroje, obsahuje totiž chrom a nikl, které jsou pro lidské tělo dokonce prospěšné. Možná víte, že oceli mají své označení, např. 1.4112 či 1.4305 a 1.4301. Ty poslední dvě zmiňované se využívají právě pro nástroje.

Co se týče implantátů, i na ty se nerezová ocel využívá, nicméně jenom ta specifická. Jde o speciální jakosti, které vznikají například tavením ve vakuu.

V dopravních prostředcích, stavebnictví a všude možně

Dále najdete nerezovou ocel například v konstrukcích domů, v motorech, jsou z ní vyrobeny vlakové vagony a mnoho dalšího. Existuje spousta druhů nerezové oceli a každý má své unikátní vlastnosti. Například 1.4104 je magnetická, obsahuje síru, odolává korozi v prostředí páry a vody, hodí se na obrábění na automatech. 1.4841 je žáruvzdorná a odolná vůči oxidaci vzduchem. Z 1.4016 se vyrábí příbory, dekorace, dodává se v plechách. A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.