Dostupnost bydlení v Česku klesá. Hypotéka na byt je však stále řešením

Hypotéka od hypotecnibanka.cz

Rok od roku, měsíc od měsíce se v České republice zhoršuje dostupnost bydlení. Přestože příjmy většiny Čechů mají rostoucí tendenci, ceny bytů, zvláště v některých lokalitách, tento růst mnohonásobně předčí. Strmý nárůst cen bytů zaznamenáváme především v Praze, ale i dalších velkých městech. Horší dostupnost bydlení je dána také přísnějšími pravidly pro získání hypotéky na byt, která v loňském roce začala platit na základě doporučení ČNB. Ani úrokové sazby ČNB ke zlepšení situace neprospívají, přesto úrokové sazby hypoték nerostou zdaleka tak rychle, jak si ČNB představovala. Pořád totiž musí být pro trh únosné…

S hypotékou neotálejte

Pokud máte dostatečný příjem a vyhlídnutý byt, nevyplatí se otálet. Nejenže je velmi pravděpodobné, že cena bytu časem ještě vzroste, ale není jisté, jak se budou vyvíjet úrokové sazby hypoték.

Aktuálně platí, že splátka hypotéčního úvěru nesmí překročit 45 % měsíčních příjmů. A výše hypotéky na byt (či jinou nemovitost) by neměla převýšit devítinásobek čistého ročního příjmu. Nikdy také nesmí být vyšší než 90 % ceny nemovitosti.

Pokud na hypotéku na byt nyní dosáhnete a dokážete zafinancovat i podíl, který hypotéka nepokryje, není na co čekat. Spočítáte-li si parametry úvěru, alespoň víte, na čem jste. Do budoucna si nemůžete být jisti vůbec ničím.

Hypotéka na byt online

Online hypoteční kalkulačku nabízí jako další z řady zjednodušení pro své klienty Hypoteční banka. Ta láká také na odhad nemovitosti zdarma, bez kterého se žádná hypoteční smlouva neobejde. Pokud však jde o formální náležitosti a byrokratické procesy, snaží se banka vše maximálně zjednodušit. Mj. si proto sama obstarává výpisy z katastru nemovitostí nebo kopii katastrální mapy. To aby svým klientům ušetřila čas, starosti i peníze.

Je to vaše volba

Vzhledem k omezené dostupnosti bydlení se vyplatí přemýšlet a zvážit všechny možné varianty. Čísla z trhu například jasně dokazují, že byt v Praze je pro běžnou rodinu finančně nedostupný. Ani sebelepší hypotéka na byt pak nepomůže. Řešením však může být najít si bydlení mimo Prahu, kde jsou ceny přívětivější a výše hypotéky na byt pak není tak vysoká.

Cena nemovitosti je základ, od kterého by se měly odvíjet další postupy. Každý zájemce o bydlení by měl pečlivě zvážit své možnosti a až poté se rozhodnout o konkrétním bydlení. Odhad nemovitosti zdarma, který nabízí Hypotéční banka, jistě přijde vhod.

Každý také určitě ocení jednoduchý proces vyřízení úvěru i přívětivé úrokové sazby Hypoteční banky. Ty jsou natolik výhodné, že je hypotéka na byt řešením nejenom při nákupu nemovitosti, ale také při situaci, kdy jde o vypořádání majetkových poměrů u konkrétní nemovitosti. Nabídku ocení i lidé s nevýhodnou hypotékou. Problémem není ani převod hypotéčního úvěru.

5/5 - (1 vote)