Hypotéka na rodinný dům – není na co čekat

Hypotéka na dům od hypotecnibanka.cz

Jen málokdo z nás má tolik relevantních informací a odborných znalostí, aby dokázal posoudit vývoj finančního trhu. Pokud jde o hypotéky na dům, resp. hypotéky, ani experti nedokážou s jistotou předvídat, co se bude dít. V minulém roce jsme zaznamenali zásadní zpřísnění podmínek pro získání hypotečních úvěrů a dá se předpokládat, že nás čekají ještě další restrikce. Všeobecně se totiž očekává krize.

Krize – nekrize, vývoj realitního trhu je, na rozdíl od trhu finančního, celkem předvídatelný. Ceny nemovitostí budou nadále růst, rozhodně nebudou klesat. Pokud je pro vás tedy nyní hypotéka na dům dostupná, na otálení není čas. Za prvé vám hypotéka nemusí být k dispozici pořád. Za druhé je tu také realitní trh a rostoucí ceny nemovitostí, váš vysněný dům tedy bude čím dál dražší.

Na co se připravit?

Hypotéka na dům je tím nejefektivnějším způsobem financování vlastního bydlení v případě, že nemáte dostatek finančních prostředků. Lidí, kteří si mohou dovolit koupit či postavit dům ze svého příjmu, je opravdu jenom minimum. Je však dost těch, kteří vydělávají slušně, a tak si mohou hypotéku na rodinný dům dovolit. Rodina takový dům jistě ocení. I v tom případě je však třeba počítat s vlastními penězi.

Banka ze zákona nemůže úvěrem pokrýt více než 90 % ceny nemovitosti. Minimálně 10 % tedy vždy budete muset financovat z vlastních zdrojů. Alternativou je zástava druhou nemovitostí, protože dům financovaný hypotékou vždy funguje jako zástava úvěru. Na této zástavě je hypoteční úvěr založený, právě to je jeho klíčová charakteristika.

Co byste měli vědět?

Podmínkou pro získání hypotéky je tzv. bonita klienta, tedy vás jako žadatele o úvěr. Bonitu, jednoduše schopnost splácet, musí banka náležitě prověřit podle platné legislativy. Schvalování žádosti znamená také to, že banka zkontroluje nejenom schopnost splácení hypotéky, ale také zachování určité životní úrovně i s povinností platit každý měsíc splátky.

Hypotéka na rodinný dům nesmí ohrozit finanční stabilitu jeho majitele. Tak má záruku nejenom banka, ale i majitel domu, že dlouhodobý úvěr nezpůsobí nežádoucí potíže. Hypotéka na rodinný dům je tu přece proto, aby zprostředkovala bydlení, a tím i zázemí, bezpečí, jistotu a spokojenost žadatele a jeho rodiny.

Kolik hypotéka na dům stojí?

Všechny výpočty se odvíjí od ceny nemovitosti. Základem pro stanovení měsíčních splátek i úrokové sazby je doba splácení, kterou si volí sám žadatel o hypotéku. Může být v délce až 40 let.

Konkrétní výši splátky a úrokové sazby si sami můžete ihned spočítat díky chytré kalkulačce, kterou nabízí Hypoteční banka. Během okamžiku se dozvíte vše, co potřebujete vědět pro své budoucí plány. Vypočítaná úroková sazba je garantována po dobu 30 dní. Hned jste o krok blíže svému vysněnému bydlení. Již v úvodu jsme vás upozornili, že není na co čekat. Proč ten krok neudělat právě nyní?

Rate this post