Dovolená na chatě

V České republice se nyní nachází přes půl milionu chalup, chatek, zahradních domků a jiných objektů určených k rekreaci. S příchodem jara a jarního počasí vyráží tisíce Čechů každý pátek za pohodovým víkendem na chaloupku na kraji lesa. Následně stráví dokonce i celé prázdniny ve vysněné chatičce kdesi u vody. Je to totiž ideální prostředí pro dělání obyčejných činností i svých oblíbených koníčků. My vám ale nechceme radit, kam na dovolenou se vybrat. Poradíme vám pouze, jak ušetřit za elektřinu na chatě.

 

V dnešní době existuje už jen pár rekreačních nemovitostí, které nemají zavedenou elektřinu. Tu potřebujeme nejen k osvětlení, ale také na vaření nebo práci na zahrádce. Na elektřinu jsou také přímotopy, přípojky na plyn však obvyklá není. I když na chatě býváte jen za teplého počasí, někdy je fajn si navečer trochu přitopit. Proto je přímotop ideálním řešení, když nejsou na chatě k dispozici kamna nebo krb.

Ve většině chatek najdete už i televizi, bez které byste se možná ani neobešli. Stává se tak příjemným prostředkem ke krácení času ve dnech, kdy počasí příliš nepřeje a nemůžete si tak užívat přírody. Elektřina je také nezbytná pro nabíjen mobilních telefonů, notebooků nebo tabletů, které jsou důležitým předmětem pro lidi, kteří musí neustále pracovat. A protože na chatce nejste každý den v roce, ale pouze pár dnů nebo týdnů, měli byste se zamyslet nad vhodnou distribuční sazbou.

Jelikož chataření už jaksi patří mezi běžné věci České republiky, pak není divu, že existuje speciální distribuční sazba D61d. Tato služba nabízí nízký tarif od pátečního poledne do nedělních deseti hodin večer. Díky tomu je lidem za odebranou elektřinu účtována výrazně nižší cena. Pro zbylé dny v týdnu potom platí celoročně vysoký tarif.

Pokud jezdíte na chatu pouze na víkendy, je pro vás tato sazba naprosto ideální. Rozhodnete-li se na chatě strávit celé léto, pak se vám speciální chatařská sazba už nevyplatí. Pro druhý případ je nabízena sazba D01d, která je určena pro nižší spotřebu do 700 kWh za rok.

Máte-li na chalupě bojler pro ohřev teplé vody, pak byste jistě ocenili dvoutarifní sazbu D25d. U té je nízký tarif 8 denně na rok. Vezměte tedy v úvahu, jak často budete svou rekreační nemovitost používat. Dejte si pozor i na časté změny distribuční sazby, kterou lze bezplatně změnit jen jednou za rok.

Nejen nastavení správné sazby vám pomůže s ušetřením za elektřinu na chatě. Je vhodné vyměnit staré elektrické žárovky za úsporné nebo LED. Dále byste měli zvážit výměnu starých spotřebičů za úspornější. Vyplatí se rovněž používat pouze nutné spotřebiče. A v neposlední řadě zkuste při odjezdu všechny spotřebiče vyjmout ze zásuvek.