Jak ušetřit peníze z výplaty a vytvořit si rezervu

Znáte to: jakmile vám na účtu cinkne výplata, jste jako utržení ze řetězu. Má-li člověk jistotu financí na účtu, je rázem daleko ochotnější utrácet a často ani nehledí na to, s jakou rychlostí mu penízky z účtu mizí.

Jenže osud je v tomhle strašně nevypočitatelný a často si na vás vymyslí výdaje nad rámec vašeho rozpočtu právě v době, kdy je většina výplaty z účtu fuč. Tak co teď?! Pro takové případy, kdy je potřeba vynaložit peníze nad rámec klasických výdajů, se hodí mít po ruce rezervu.

Onou rezervou chápejte peníze, které budete mít buď na účtu, nebo chcete-li doma v obálce a na které se spolehnete pouze v případě, kdy vás zaskočí nečekané výdaje – například nutná oprava auta, rozbitá lednice atd. Jak ale takovou rezervu vytvořit, když nejste zvyklí šetřit?!

Rezervu potřebuje každý

Chystáte se namítnout, že žádnou takovou rezervu nepotřebujete? Že je to ve vašem případě naprosto zbytečné mrhání časem? Pak věřte, že podobný, ba dokonce úplně stejný názor, má další spousta lidí. Zkrátka si myslí, že oni nic takového nepotřebují, že budou mít vždycky nějaké peníze, aby zaplácli mezeru a že je tedy zbytečné, aby peníze někam odkládali.

A víte co? Mít takový názor je pěkná blbost. Každý totiž potřebuje určitou finanční rezervu, ať už bude jakkoli vysoká. Z čeho kupříkladu budete čerpat, až se vám – nedej bože – stane nějaký úraz a vy se ocitnete na nemocenské nebo přijdete zničehonic o práci a tím pádem bez stálého příjmu?

Určete si, kolik můžete utratit

Vezměte si do ruky tužku a papír a sepište si před sebe všechny vaše měsíční výdaje. Počítáme do toho nájem, mobilní telefon, internet, jídlo, dopravu, školné dětí – zkrátka vše, za co platíte. Následně sumu sečtěte, abyste získali přehled, kolik měsíčně potřebujete.

K téhle částce si dopřejte nějakou menší rozumnou sumu, za kterou si uděláte radost – může to být třeba pětistovka. Každý měsíc si pak vyberte onu částku a už nic víc. Zbytek výplatky nechte pro strýčka příhodu.

Berte to jako realitu

Jestliže si chcete šetřit nějakou rezervu, pak na to zkuste jít jednoduše: jakmile vám na účet přijde výplata, okamžitě a bez přemýšlení z ní odečtěte třeba 20% a tuhle částku vyberte a dejte stranou.

Kolik procent se rozhodnete odkládat, záleží na vás, nemělo by to být méně nežli 15 % vaší výplaty. S těmito penězi tak nebudete od samého začátku počítat, zkrátka budete dělat, jako by daná suma vůbec neexistovala.

Vytvořte účet bez karty

Co tím máme na mysli? V dnešní době není problém vytvořit si účet a najít banku, kde k němu získáte vedení zdarma. Na tento účet si pak každý měsíc pošlete určitou částku – její výše opět záleží na vás – a na tyhle peníze prostě nesahejte.

Nejlépe uděláte, pokud k tomuto speciálnímu účtu nevytvoříte internetové bankovnictví ani od něho nebudete mít kartu. Pokud z něho budete chtít vybrat peníze, pak budete muset do banky – a věřte, že to se vám často chtít nebude.

5/5 - (1 vote)