Pár tipů, jak ušetřit za benzín

Auto v současné době představuje běžný standard, bez kterého by e většina lidí neobešla. Pokud je pro vás auto samozřejmostí dnešní doby, pak nám jistě dáte za pravdu, že je život díky němu jednodušší a v mnohém i pohodlnější. Podíváme-li se na to z té druhé stránky, pak si musíme přiznat, že jezdit autem nelze zadarmo a že se výdaje za benzín kolikrát vyšplhají pořádně vysoko.

Možná i vy protáčíte panenky pokaždé, když si spočítáte, kolik peněz jste zase nechali na čerpacích stanicích. Auta zkrátka nejezdí na dobré slovo, a pokud po nich chceme, aby nás dovezli z bodu A do bodu B, pak je musíme pořádně nakrmit. S plnou nádrží si naše autíčka sice spokojeně předou, naše peněženky naopak pláčou.

I za benzín se dá ušetřit!

Hledáte-li způsoby, jak ušetřit za benzín, pak jste na správné adrese. Sepsali jsme pro vás hned několik rad, tipů a fíglů, s nimiž se vám podaří ušetřit pěkné peníze. A nebojte se – nebudeme vám radit, abyste auto postavili do garáže a chodili všude pešky!

Tip č. 1: čím méně toho vezete, tím více ušetříte

Určitě vás tady nemusíme poučovat o základech fyziky, ale neodpustíme si zmínit jeden fakt: čím je auto těžší, tím víc toho sežere. Tím apelujeme především na věci, které vozíte v kufru. Teď by si řada z vás měla sáhnout do svědomí a přiznat si, že mají v kufru nepořádek nebo že jej dokonce považují za skladiště a vozí v něm spoustu věcí naprosto zbytečně. Uvědomte si, že na spotřebě je znát každý kilogram navíc, takže pokud chcete jezdit levněji, pak si ukliďte v zadní části vašeho vozu.

Tip č. 2: dodržujte předpisy

A to nejen kvůli bezpečnosti vaší i bezpečností řidičů okolo vás, ale i kvůli nižší spotřebě. No opravdu! Je totiž pořádný rozdíl, pokud jedete po dálnici 110 km/hod nebo si to řítíte rychlostí 150 km/hod – a věřte, že na stavu vaší nádrže se to určitě projeví.

Tip č. 3: nezvykejte si na zbytečný luxus

Čím novější auto máte, tím více funkcí a vychytávek vám nabízí. Je logické, že je pak chcete využívat a při jízdě se rozmazlovat. Jenže spousta řidičů to dělá i tehdy, kdy je to naprosto zbytečné.

Ne vždycky musíte mít zapnuté vyhřívání zrcátek či oken, nemusíte mít vždy zapnuté vnitřní osvětlení a ani si nemusíte topit. Všechny tyhle vymoženosti a vaše touha po co možná nejpohodlnější jízdě jen zbytečně zvyšují spotřebu.

Tip č. 4: když stojíte déle, vypněte motor

Dalším užitečným tipem, jak snížit spotřebu benzínu a tím logicky snížit výdaje, je vypínání motoru. Pokud to vypadá, že budete stát delší dobu – například na železničním přejezdu – pak se nebojte motor vypnout. Stejně tak motor vypněte i v případě, kdy na někoho budete čekat.

Ze dvou minut se rázem může stát deset a to bude na spotřebě znát. Některá auta mají zabudovaný systém start&stop, který na tohle myslí za vás.

Rate this post