Zájem o byty k pronájmu v Praze poroste. Dát 3 miliony za vlastní garsonku si každý dovolit nemůže!

Zájem o byty k pronájmu v Praze opět pozvolna stoupá. Pokud se o realitní trh v naší metropoli z jakéhokoliv důvodu zajímáte, určitě jste to už zaznamenali. Významný vliv na rostoucí poptávku mají především dva faktory. Prvním je pozvolný přechod k normálnímu životu, na jaký bylo naše hlavní město zvyklé v časech „před COVIDEM“. Co to znamená? Hlavně mnohem více zahraničních turistů a také zaměstnanců, kteří se potřebují někde ubytovat. Druhým faktorem jsou ceny rezidenčních nemovitostí šplhající do těžko uvěřitelných výšek. Čím dál větší procento tuzemské populace si vlastní byt dovolit nemůže a poohlíží se po náhradním řešení. Tedy po pronájmu. Závěr, který lze z této situace vyvodit, je vcelku zřejmý. Průměrná činže v Praze opět stoupne a není vyloučeno, že výrazně. A jak se vás to týká? Přijde na to.

Byty k pronájmu v Praze podraží

Že je bydlení v České republice čím dál dražší, to je známá věc. Prahy se to týká obzvláště. Za solidní garsonku zde dnes zaplatíte klidně více než 3 miliony. Takové peníze však mnoho z nás nikdy dohromady nedá a tak je více než pravděpodobné, že lidí odkázaných na pronájem bude přibývat. Spolu s tím poroste také nájemné. Přestože byty zdražují už roky, potenciál dalšího cenového růstu je dle názoru řady odborníků stále značný. Kdo si už nějakou nemovitost stihl koupit, může být tedy spokojen. Kdo ne a teprve se k tomu chystá, měl by si zřejmě pospíšit. Jak vidíte v přiložené tabulce, i byty těch nejmenších rozměrů, které obvykle slouží v podstatě jen k přespání, vás v naší metropoli vyjdou velmi draho.

Nabídkové ceny nejmenších bytů (Praha – 11/2021)

Lokalita Výměra (m2) Cena v Kč Za 1m2 (Kč)
Holešovice 16 2 499 000 156 187
Radlice 17 2 580 000 151 764
Krč 19 2 695 000 141 842
Košíře 22 2 790 000 126 818
Nusle 28 2 950 000 105 357

Hlavně rychle!

Ať už hledáte pronájem nebo se chystáte nějakou nemovitost v Praze koupit, měli byste se rozhodnout rychle. Váhání se může prodražit. Řekněme, že si chcete pořídit něco vlastního. V časech, které právě zažíváme, kdy ceny domů a bytů stoupají i o desítky procent ročně, může příliš dlouhé otálení znamenat, že si připlatíte klidně statisíce. A musíte brát v potaz také vysokou poptávku, která navzdory drahotě prozatím neopadá. Takže se vám navíc může stát, že si ani nebudete mít z čeho vybrat. Bytů je zkrátka málo a řešení této zapeklité situace není snadné. Příliš dlouhé váhání se nemusí vyplatit ani tehdy, pokud si hodláte najít nějaký pronájem. A to z důvodů, které jsme zmínili hned na úvod. Za prvé nejste a ani nebudete jediní, kdo se bude na trhu s činžovním bydlením rozhlížet. Naopak, konkurence s návratem k „normálu“ poroste. A za druhé je jisté, že počet zájemců o nájemní byty bude krom toho stoupat také s ohledem na fakt, že si vlastní nemovitost může dopřát čím dál méně lidí.

Výběr z nabídky nájemních bytů (Praha – 11/2021)

Dispozice Výměra (m2) Lokalita Stavba Nájemné (Kč)
1+kk 24 Vinohrady Cihla 10 900
1+1 32 Hostivař Panel 11 800
2+kk 50 Nusle Cihla 15 500
2+1 80 Palmovka Cihla 16 000
3+kk 83 Žižkov Novostavba 26 000

Fetiš vlastnictví? Ale kdeže…

V souvislosti s vlastnickým bydlením a s jeho čím dál složitější dostupností někdy slýcháme názory některých realitních odborníků a ekonomů, které jsou přinejmenším podivné. Více méně totiž bagatelizují zásadní změny, k nimž na realitním trhu v České republice právě dochází. S ohledem na extrémní ceny rezidenčních nemovitostí totiž končí čím dál více našich spoluobčanů v nájmu, což dotčeným osobám určitě žádnou radost nedělá. Někteří to mohou nést docela těžce. Trend byl přitom donedávna spíše opačný. Poměrně často se můžeme dočíst, že jsou tyto změny naprosto v pořádku, není nutné se nad nimi nijak pozastavovat, a že zejména na západ od našich hranic je život v nájmu zcela běžným jevem. Češi jsou však prý touhou něco vlastnit přímo posedlí a mít svůj domek nebo byt je pro ně něco jako fetiš. Vážně? Není to spíše tak, že touha žít tzv. „ve svém“ je naprosto přirozená? Jakékoliv její zpochybňování či dokonce přirovnávání k fetišismu paradoxně zaznívá převážně z úst těch, kdo sami nějakou nemovitost vlastní.

Ach, ty ceny!

Ano, je tu samozřejmě ekonomická stránka věci. Realita je bohužel taková, že ať už se nám to líbí nebo ne, řada z nás jiné východisko než nájemní bydlení v nejbližší době nenajde. Patříte k těm šťastnějším, kteří si vlastní nemovitost dovolit mohou nebo k těm méně šťastným, kterým tento „luxus“dopřán nebude? Ať už je to jakkoliv, na nic nečekejte a najděte si svůj nový domov co nejdříve! Ceny bydlení nepochybně dále porostou! Jak dlouho ještě? Nebo jakých výšin dosáhnou? To dnes nikdo netuší. Dokonce i mnozí z ekonomů se na tyto otázky zdráhají dát alespoň trochu konkrétnější odpověď.

Žili jste už někdy v nájemním bytě? A cítili jste se v něm „doma“ nebo to nebylo tak úplně ono?