Co byste měli vědět, než se rozhodnete prodat dům? Tipy, jak to udělat mnohem lépe!

Prodej domu obnáší mnohá úskalí, o nichž člověk „mimo obor“ pochopitelně vůbec netuší. Mnozí majitelé nemovitostí pak v rámci procesu narazí na velmi nepříjemné překážky, které mohli elegantně obejít – kdyby si před zahájením transakce zjistili klíčové parametry bezproblémového prodeje. Nedělejte stejné chyby jako ostatní a přečtěte si, jak na prodej rodinného domu bez zbytečných komplikací.

Proč je prodej rodinného domu „na dlouhé lokte“?

Máte známého, který prodal byt během několika dní i bez asistence realitní kanceláře – a nevidíte důvod, proč by se vám nemělo podařit to samé s rodinným domem? Pokud máte notnou dávku štěstí nebo ve vás dřímá skrytý talent pro obchodování s realitami, možná se vám skutečně podaří nemovitost prodat v rekordně krátkém čase. Raději s tím však příliš nepočítejte, protože mezi prodejem bytu rodinného domu panují poměrně významné rozdíly.

Prodej rodinného domu je obvykle náročnější, protože proces stojí a padá na několika specifických faktorech – o některé lokality nejeví kupující valný zájem a v Praze a bezprostředním okolí jsou zase nemovitosti dražší než průměr, čímž se okruh potenciálních kupců zužuje.

A jsou zde i další kritéria, která může ovlivnit prodávající. Co byste si měli ohlídat vy?

Prověřte nemovitost v katastru

Není výjimkou, když prodávající s hrůzou zjistí, že některé legislativní záležitosti nejsou tak úplně v pořádku, jak si po celou dobu myslel. Nenechávejte nic náhodě a prolustrujte v katastru nemovitostí všechny důležité informace. Zkontrolujte, zda katastrální mapa odpovídá skutečnému stavu nemovitosti a případné nedostatky vyřešte ještě před tím, než nemovitost začnete nabízet k prodeji. Typickým nešvarem jsou posunuté hranice pozemku na základě nějaké dohody se sousedem nebo černé stavby. Naprostou samozřejmostí by mělo být i zajištění přístupové cesty – pokud náhodou vede přes cizí pozemek.

Správně provedený odhad

Cenovka, za kterou se dům rozhodnete prodat, je čistě ve vaší režii. Měli byste však přijmou fakt, že rodinný dům, jehož prodejní cena výrazně převýší obvyklou cenu pro daný typ nemovitosti v dané lokalitě, se možná vůbec neprodá. Proto je žádoucí odhad, který by měl zajistit profesionální odhadce. Zohlední všechny důležité parametry a pomůže vám cenu nastavit tak, abyste nemovitost neprodali pod cenou a zároveň prodej zbytečně neprotáhli až o několik měsíců tím, že cenu nadstřelíte.

Další věci, na které byste měli před prodejem domu myslet

Kontrola nemovitosti v katastru, odhad ceny… a co dál? Vaše útrapy související s prodejem domu tímto nekončí. Pokračovat byste měli svědomitou technickou inspekcí, samozřejmě ve spolupráci s odborníkem. Budete mít k dispozici dokumentaci o skutečném stavu nemovitosti a vyhnete se tím situaci, kdy po vás bude nový majitel zpětně požadovat nápravu skrytých vad.

Veledůležitou roli hraje také předprodejní příprava domu neboli homestaging. O tom, zda vám bude nepřetržitě zvonit telefon, nebo se naopak zájemci příliš nepohrnou, rozhoduje kvalita fotografií, které umístíte na inzertní servery. Neméně důležitý je i dojem, jakým dům na potenciálního zájemce o koupit zapůsobí při prohlídce.

Chcete se na téma prodej domu dozvědět mnohem více? Přečtěte si další tipy, které najdete na blogu realitky MAXIMA REALITY.

Rate this post