Hypotéka na rekonstrukci či daň z nabytí nemovitosti

Hypotéka na dům od hypotecnibanka.cz

V dřívějších dobách si mladí lidé, kteří stavěli nebo kupovali byt, často brali hypotéku. I dnes je tento finanční produkt oblíbený, nicméně ne každý na něj kvůli zpřísněným podmínkám dosáhne. Hypotéku ovšem nemusíte využívat pouze na koupi či vybudování vlastního domova.

Hypotéka se dá využít mimo jiné na:

  • pořízení stavebního pozemku,
  • právní služby spojené s koupí domu či bytu,
  • splacení daně z nabytí nemovitosti,
  • úhradu dědické daně.

Musíte mít něco našetřeno

Zpřísnily se podmínky, banky si žadatele o hypotéku více ověřují, takže jestliže nemáte pravidelný příjem v dostatečné výši, pravděpodobně máte smůlu. Dalším problémem, s nímž se budete muset vypořádat, je minimální úspora. Pro schválení hypotéky je třeba, abyste měli určitou část pořizovací ceny nemovitosti naspořenou. Například Raiffeisen stavební spořitelna u svého produktu HYPOsplátka vyžaduje, abyste měli naspořeno 20 % pořizovací ceny. Přijde vám to hodně? Nikoliv. Dvacet procent je ve srovnání s jinými nabídkami naprostým standardem.

Za hypotéku se ručí nemovitostí

Za hypotéku je zcela běžné ručit nemovitostí. Musí být oceněna dle zákona o oceňování majetku. Zjistěte si, zda tuto službu musíte zajistit a zaplatit sami, nebo ji za vás obstará finanční instituce, u níž si budete brát hypotéku. Většinou jde o vaši povinnost. Nemovitost musí být navíc řádně pojištěna u pojišťovny, kterou si zvolíte.

Zajímat vás bude úrok

Při srovnávání hypoték pro vás pravděpodobně bude jedním z nejdůležitějších parametrů úrok. Raiffeisen stavební spořitelna nabízí úrokovou sazbu od 1,89 % ročně. Úvěr je přitom pojištěn od Uniqua pojišťovny. Kdybyste se náhodou dostali do nějaké těžké životní situace a nemohli řádně splácet, vždy se to dá nějak řešit. Hlavní je nestrkat hlavu do písku a včas se ozvat. Ve chvíli, kdy jste nesplatili tři splátky, už je docela pozdě. Ozvěte se nejlépe hned tehdy, když víte, že nebudete schopní včas zaplatit.

Splátky si rozkládejte na co nejkratší dobu

Pokud si vezmete hypotéku, musíte počítat s tím, že ji budete mít i dvacet nebo třicet let. U Raiffeisen stavební spořitelny je možné si ji vzít maximálně na 30 let. Samozřejmě je nutné si dobu nastavit tak, aby pro vás splátka hypotéky byla únosná, nicméně snažte se dobu hypotéky zkrátit na minimum. Nyní si říkáte, že je jedno, zda vás čeká splácení dvacet nebo třicet let, ale věřte, že ve 45 budete rádi, když se zbavíte pravidelných splátek. Děti půjdou na vysokou, takže vás čekají jiné výdaje. Splácejte maximum, co je možné. Zjistěte si, zda se dá bezplatně vložit i více peněz, než po vás splátky vyžadují. Někdy se vám třeba podaří našetřit, splatíte více a zkrátíte si trvání hypotéky.

Než si hypotéku vezmete, zkoumejte více než jen úrokovou sazbu. Potěšit by vás mohl například zrychlený proces schvalování, u Raiffeisen stavební spořitelny trvá díky bezpapírovému schvalování a elektronickému podpisu pouze několik hodin či pár dnů.

5/5 - (1 vote)