Jak konečně začít šetřit?!

Také stále nevycházíte s penězi? Jste schopni během několika dní rozkutálet celou výplatu a po zbytek měsíce živoříte? Patříte k lidem, kteří si měsíc co měsíc říkají „musím už konečně začít šetřit!“? Pokud ano, pak je dobře, že si čtete dnešní článek!

Je sice pěkné, že se každý měsíc odhodláváte k tomu, že už konečně začnete šetřit. Dokud ale zůstanete pouze u zbožných přání a slibů sami sobě, pak s šetřením nikdy nezačnete. A to je škoda, protože možností existuje hned několik. Co byste řekli na to, že bychom si teď společně v následujících řádcích prozradili pár způsobů, jak začít šetřit?

Způsob první: všechny drobné do sklenice

Hned první tip je velice jednoduchý a co víc – podle nás i snadno splnitelný! Nejdříve si připravte sklenici, ideálně nějakou větší – například od okurek. Do jejího víčka udělejte dírku, dostatečně velkou na to, aby jí dokázala projít kovová padesátikoruna. Víčko pak pro svůj vlastní klid můžete zajistit například lepicí páskou, abyste se tak snadno nedostali k obsahu sklenice.

A co dál? Na konci každého dne, třeba až přijdete z práce, vezměte všechny drobné a vhoďte je do sklenice. Je jedno, jestli ten den u sebe budete mít pět korun nebo třeba v drobných mincích poskládáte stovku. Všechny drobné ale musí nekompromisně do sklenice, ať už jich je, kolik chce.

Způsob druhý: sepište si plán

Ani druhý námi doporučovaný způsob, jak začít šetřit, není nijak zvlášť složitý. Tentokrát se od denního šetření přesuneme k týdennímu, kdy bude potřeba, abyste si vzali čistý list papíru a tužku. Teď záleží na vás, zda se upíšete na celý rok nebo třeba na půl roku.

Podle vašeho rozhodnutí rozdělte papír na příslušný počet sloupečků (celý rok bude představovat 12 sloupců/4 řádky, půl roku bude představovat 6 sloupců/4 řádky, čtvrt toku budou představovat 3 sloupce a 3 řádky). Co sloupec, to jeden měsíc a co řádek, to jeden týden v měsíci. Vaším úkolem bude každý týden odložit určitou část peněz, která se bude s každým týdnem zvyšovat.

Můžete začít třeba na dvaceti korunách a zvyšovat třeba po deseti korunách – to záleží na vás. V praxi to bude vypadat následovně: první týden odložíte 20 Kč, druhý týden odložíte 30 Kč, třetí týden odložíte 40 Kč atd.

Způsob třetí: jeden den v měsíci

Na závěr tu máme nejjednodušší a zároveň nejtěžší způsob, jak ušetřit peníze. Jednoduchý je proto, že peníze budete odkládat jen jednou měsíčně, takže na to nebudete muset myslet. Nejtěžší je na druhou stranu právě proto, že si vždy odložíte větší částku, což může být pro spoustu lidí problém – především pak pro ty, kteří zkrátka šetřit neumí a nejraději by všechny peníze co nejrychleji utratili.

Dostali jsme se tak k ročnímu plánu, kdy každý měsíc odložíte určitou částku. V tomto případě je na vás, zda bude částka každý měsíc stejná, nebo jestli se bude s každým měsícem zvyšovat. Odložit byste si měli minimálně 500 Kč – maximální částka záleží na vás a na vašich možnostech.