Jak ušetřit za topení v domácnosti

A je to tu zase: topná sezona! Letošní rok se chladnější počasí o slovo přihlásilo poněkud dříve, díky čemuž jsme byli nuceni začít i dříve topit. Před sebou teď máme několik dlouhých měsíců, během kterých se budeme snažit vyhřát naše domácnosti a cítit se doma příjemně.

S topnou sezonou přichází ruku v ruce i výdaje, kterých se spousta lidí děsí. Možná i vy protáčíte panenky při pouhé představě, kolik vás onen luxus v podobě vyhřátého bydlení zase bude stát. Většina lidí má vysoké výdaje za topení především proto, že netopí správně. To se ale prostřednictvím dnešního článku pokusíme napravit. Prozradíme vám pár tipů, díky kterým se vám podaří snížit výdaje za topení a udělat tak radost vaší peněžence.

Nic nesmí stát v cestě

Divíte se, že ačkoli radiátory hřejí jako blázen, doma je vám pořád zima? Pak se zkuste podívat, jestli teplu nebráníte ve volném proudění po místnosti. Máte-l před topením sedací soupravu, křeslo nebo třeba jen dlouhé závěsy či záclony, musíte je odstranit. Závěsy a záclony by v zimě neměly přesahovat přes topení a s nábytkem se snažte hnout tak, aby mělo teplo vedoucí z radiátorů snadný přístup do místnosti.

Pomozte teplu proudit do místnosti

Rychlejšího vyhřátí místnosti dosáhnete v případě, kdy za radiátory umístíte hliníkové folie. Jsou k dostání za pár korun a dokážou velké věci! Díky hliníkovým foliím se bude teplo z radiátorů odrážet zpátky do místnosti, díky čemuž se rychleji vytopí a výdaje tak logicky klesnou.

Zbytečně nepřetápějte

Víte, jaký je nejčastější důvod vysokých výdajů za topení? Pokud hádáte přetápění místností, pak od nás dostáváte bod. Je tomu totiž skutečně tak. Většina lidí si chce doma dopřát skutečné teplíčko a topí tak na příliš vysoké teploty. Opravdu si jste jistí, že musíte mít v každé místnosti minimálně 25°C abyste zimu přežili ve zdraví? Určitě ne. Uvědomte si, že každý stupeň dolů znamená snížení výdajů.

Ideální teploty v domácnosti:

V obývacím pokoji 20-22 °C, v kuchyni si vystačíte s 18-20 °C, v dětském pokojíčku byste měli topit na 21 °C, v ložnici je ideální teplota mezi 17-20 °C, v koupelně si můžete přitopit až na 24 °C a na chodbách bude akorát, když se teplota bude držet mezi 15-19 °C.

Zavírejte dveře

Jestliže hledáte jednoduchý a zároveň účinný tip jak ušetřit za topení, pak pro vás máme jednu vážně snadnou radu: zavírejte dveře! Zdá se vám to bláznivé? Věřte, že vůbec není! Vaším cílem by mělo být oddělení chladnějších místností od těch, které vytápíte na vyšší teplotu.

V praxi to znamená oddělit třeba obývací pokoj či koupelnu od chodby, které se tolik nevytápí. Pokud mezi místnostmi necháte otevřené dveře, bude se teplo šířit i tam, kde to nepotřebujete, zatímco v místnostech, kde chcete mít teplo, budete pociťovat, že je ho málo. Přitom stačí jen zavírat.

Rate this post