Jak ušetřit za elektřinu

Elektřina by se dala považovat za luxus moderní doby. Ne vždy totiž byla samozřejmostí, jako je tomu dnes. My si v dnešní době můžeme kdykoli rozsvítit, kdykoli si uvařit vodu na čaj nebo si zapnout elektrický přímotop. I když bychom elektrický proud mohli považovat za samozřejmost, většina lidí právě u elektřiny často řeší její vysokou spotřebu.

Možná je to i váš případ. Když má totiž přijít vyúčtování za spotřebu elektrické energie, jste už několik dní předtím nervózní. Zkrátka se bojíte vysokého doplatku. Nebylo by lepší zamyslet se nad tím, jak na elektřině ušetřit, než si pak přidělávat takové starosti? Jestliže nevíte, jak byste mohli elektřinou šetřit, pak pro vás v následujících řádcích máme hned několik tipů.

Vyměňte žárovky

Hned na začátek něčím jednoduchým a tím je doporučení na výměnu žárovek. Pokud doma máte klasické vláknové nebo halogenové žárovky, měli bystě vědět, že nejenže spotřebují opravdu hodně energie, ale zároveň jen 10 % z celkového množství využívají na osvětlení – zbytek jde na vydávání tepla, což je naprosto zbytečné.

Proto vám radíme vyměnit staré žárovky za nové, které slibují daleko nižší spotřebu a tím pádem i nižší výdaje z vaší kapsy. Hitem poslední doby jsou LED žárovky nebo zářivky, které se dnes dají pořídit prakticky všude a které jsou známé především svou úsporností.

Kupte nové spotřebiče

Ještě než se začnete ohánět tím, že jsme vás slíbili rady, jak ušetřit a teď vás drze nabádáme k tomu, abyste vynaložili peníze za nové spotřebiče, nechte si to nejdříve vysvětlit. Nové spotřebiče jsou totiž nesmírně šikovné a dokážou ušetřit až 30 % energie. Důležité je sledovat označení u konkrétních výrobků – úsporné spotřebiče se označují písmenem A.

Poohlédněte se jinde

Od jakého dodavatele berete elektřinu? Možná byste se divili, ale ceny jednotlivých dodavatelů se poměrně hodně liší! Možná právě vy zarytě zůstáváte u společnosti, která na trhu patří k těm nejdražším. Co kdybyste popřemýšleli o změně?

Hlídejte si noční proud

V určitou denní i noční dobu se elektrický proud přepíná do tzv. nočního proudu, kdy je levnější. Zkuste si pohlídat, kdy u vás noční proud zapíná a využijte jej například k praní – v noci můžete použít funkci oddáleného startu.

Další jednoduché tipy, jak ušetřit za elektřinu:

Máme pro vás ještě několik stručných rad, s nimiž se vám jak z krátkodobého, tak především z dlouhodobého hlediska podaří snížit spotřebu elektrické energie.

1. Při vaření používejte pokličky na hrnce, díky kterým se pokrmy uvaří daleko rychleji.

2. Potřebujete-li ohřát vodu, ohřejte ji v rychlovarné konvici, což je daleko rychlejší, nežli pokud byste vodu chtěli ohřívat v hrnci na sporáku.

3. Nižších výdajů za elektřinu se dočkáte i tehdy, pokud se naučíte zhasínat v místnostech, ve kterých se momentálně nenacházíte.

Rate this post