Jezte dobře, zdravě a levně

Bez jídla se v životě jednoduše neobejdeme. To zkrátka nejde, ani kdybychom se na hlavu stavěli. Jídlo je zároveň jednou z největších položek na našem seznamu výdajů. A mnohdy úplně se úplně zbytečně drží na přední příčce. Divili byste se, kolik lidí utrácí za jídlo mnohem více peněz, nežli kolik je ve skutečnosti nutné. A možná mezi takové patříte i vy!

Ačkoli jídlo k životu potřebujeme, nemusíme za něho nutně utrácet vysoké sumy. A přesto to spousta lidí dělá, což je škoda. Jestliže jste se někdy snažili přijít na způsoby, jak ušetřit za jídlo, ale nikdy se vám nepodařilo nic rozumného vymyslet, pak jste tady správně. Sepsali jsme pro vás hned několik triků, s jejichž pomocí se vám podaří snížit výdaje za jídlo až o několik stovek měsíčně.

Rada číslo jedna: nakupujte potraviny v akcích

Neexistuje jednodušší rada, nežli právě tahle: nakupujte potraviny, které jsou zrovna v akci. Ve větších obchodních řetězcích se slevové akce mění každý týden, díky čemuž máte týden co týden možnost koupit jiné věci za slušné peníze. Potravinám v akci tak můžete snadno přizpůsobit i váš jídelníček a vařit podle toho, co daný týden nakoupíte.

Rada číslo dva: vařte si jídlo doma

Určitě i vy nemáte úplně čisté svědomí v tom, že si tu a tam pořídíte nějaké jídlo ve formě polotovaru a doma si jej buď hodíte do trouby, nebo do mikrovlnky. Jasně, někdy nám naše situace neumožňuje jednat jinak, ale nemělo by se z toho stát pravidlo.

Nejenže jsou polotovary nezdravé – a kolikrát ani nemají kdovíjakou chuť – ale zároveň jejich pořizování leze do peněz. Naučte se proto doma vařit a uvidíte, jak se vaše výdaje sníží.

Rada číslo tři: žádné fast foody ani restaurace

Zajdete si tu a tam do restaurace – řekněme třeba dvakrát do měsíce? V tom případě vám nic nevyčítáme, protože člověk by se měl v životě čas od času rozmazlovat. Pokud ale patříte k lidem, kteří jsou v restauracích pečení vaření a ve fast foodech zrovna tak, pak se nedivte, že vaše výdaje za jídlo rostou nezastavitelným tempem.

Nikdo vám nezakazuje, abyste se restaurací vzdali úplně. Jak říkáme – jednou nebo třeba dvakrát do měsíce si tento luxus dopřejte. Více se ale snažte stravovat doma, protože vaření si vyjde daleko levněji.

Rada číslo čtyři: nakupujte výhodně

Určitě ani vám neuniklo, že obchodní řetězce často nabízí akce, kdy jsou dva produkty za cenu jednoho, nebo kdy musíte koupit tři výrobky a budete je mít za cenu tří. Právě tyhle akce jsou pro vás jako dělané, protože díky nim můžete ušetřit. V těchto akcích se vyplatí nakupovat především trvanlivé potraviny – což nemusí být jen konzervy, nebojte se – a také věci, které rychle spotřebujete.