Spoření – jaké jsou možnosti a co se vyplatí?

Jestliže jste schopní ze svých příjmů část odložit, máte dvě možnosti: buď peníze spořit, nebo investovat. Dnes se podíváme na nabídku našich bank, pokud jde o spoření, a to v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. A také na jejich zhodnocení, i když v tomto ohledu není namístě přehnaný optimismus.

Finanční ústavy nejsou příliš štědré, když jde o úročení úspor. Sice občas halasně prezentují neuvěřitelné 1 % na spořicích účtech ve snaze nalákat nové klienty, je ovšem jasné, že to není žádná hitparáda, protože zhodnocení často nepokryje ani inflaci.

Existuje tedy nějaká možnost, jak své úspory přece jen aspoň trochu zhodnotit?

Termínované vklady

Mají vyšší úročení, to je ovšem vykoupeno vázáním finančních prostředků na dohodnuté období. Je vhodný pro střednědobé spoření, zvlášť pro konzervativní klienty, kteří mají obavy z investičních příležitostí. Výhodou termínovaných vkladů je garantovaný úrok po celou dobu spoření, zatímco u spořicích účtů se může kdykoliv změnit. Na termínované vklady můžete uložit volné finanční prostředky na delší dobu, ale také jen na rok či dva. Jestli se rozhodnete vybrat je před uplynutím spořicí doby, zaplatíte poměrně vysoké sankce.

Stavební spoření

Je dna z ještě stále výhodných variant spoření, i když tento typ zažíval zlaté časy v devadesátých letech díky vysokým státním příspěvkům a dalším výhodám. Státní podpora stále ještě trvá, jedná se ovšem o částku 2000 Kč ročně. Ty vám ale zůstanou jen v případě, že dospoříte celý cyklus 6 let. Jestliže smlouvu vypovíte dříve, o státní příspěvek přicházíte.

Také úroková míra je o něco vyšší než u spořících účtů nebo termínovaných vkladů, dokonce převyšuje inflaci, zajímavé je ale především kvůli tomu příspěvku od státu a pro možnost vzít si úvěr ze stavebního spoření pořízení bydlení nebo na jeho rekonstrukci.

Spoření na penzi

Pro mladší generace už jde v podstatě o nezbytnost, přesto jde stále o dobrovolné spoření. A tohle spoření se ale vyplatí ze všech nejvíc, protože můžete získat státní příspěvek ve výši 90 – 230 Kč měsíčně, může vám měsíčně přispívat také zaměstnavatel a ještě získáte úlevu na daních, pokud spoříte nejméně 1000 Kč měsíčně.

Toto spoření patří mezi dlouhodobé a jejím smyslem je mít našetřenou co největší rezervu na doby, kdy půjdete do důchodu, a vaše příjmy se sníží. Možnost nechat si ukládat příspěvek od zaměstnavatele a od státu dělá z penzijního spoření opravdu zajímavý finanční produkt, bohužel i on má své nevýhody. Například procentuální zhodnocení není garantované, protože navzdory názvu nejde o spoření ale investování peněz. Jen to za vás dělá penzijní fond, ve snaze peníze přece jen zhodnotit.

Spoření ve zlatě nebo stříbře

V poslední době se stále víc rozšiřuje nabídka spoření v cenných kovech, především ve zlatě a stříbře. Jde o alternativu pro klienty, kteří nemají příliš velké mínění o stabilitě peněz a své úspory raději vkládají do zlata, které si svoji hodnotu drží,  a do stříbra u něhož je zcela reálný předpoklad, že jeho cena ještě poroste, protože má široké využití, ale jeho přírodní rezervy nejsou bezedné….

Krátkodobě toto spoření nemá zjevný efekt, ceny kovů zase až tak rychle nerostou, aby se uložené peníze zajímavě zhodnocovaly, na druhou stranu budete mít vždy hodnotu adekvátní uložené částce, takže se nemusíte bát, že o své úspory přijdete.

Podílové fondy

Vyšší zhodnocení uložených finančních prostředků můžete získat v podílových fondech, můžete ale také víc ztratit, protože jde o investiční příležitost. Jejich výhodou je poměrně velká flexibilita – každý klient si sám nastaví míru rizika a typy investic. Dobrá je taky likvidita, nevýhodou jsou ale vysoké poplatky za vedení účtu, platí se také vstupní poplatky.